Teknik Bilgiler

Zincir Sapan Yapımında Hangi Malzeme Seçilmeli

Herhangi bir tür donanım ekipmanıyla bir yükü kaldırırken, yükünüzün dengesi ve ağırlığı, onu güvenli bir şekilde nasıl kaldıracağınız konusunda büyük bir belirleyici faktördür. Zincir sapanlar, güçleri ve yükün şekline uyum sağlama yetenekleri nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, zincir sapanlar, gücünü kalıcı olarak azaltmadan 400 Fahrenheit dereceye kadar sıcaklıklara dayananıklıdır.

 

Zincir Sapan Yapımı için malzeme seçim şeması

 

Aşağıdaki şemada zincir kalınlığına göre tek kollu , iki kollu , üç kollu ve dört kollu zincir sapaların kol açısına göre kal kg yükü güvenli bir  şekilde kaldırabileceği yatay bir hizada belirtilmiştir. Zincir sapan yapımında bu şema kullanılarak zincir ve ekipmanları seçilir.

1- Kaç mm Zincir Kullanmalıyım ?

Bir zincir sapan yapılırken öncelikle bakılacak olan kriter yükün ağırlığı ve genişliğidir. Yükün genişliği, zincir sapanın kaç kollu olacağını belirler. Kol seçimi iş güvenliği kurallarına uygun şekilde seçilmelidir.
Zincir seçiminin nasıl olduğunu aşağıda bir örnek ile açıklayalım.

Örnek ;

Yükün ağırlığı 10 ton ve 2 kol ile kaldırılmak isteniyor olsun. Ayrıca kollar arasındaki açının ise 50° olduğu belirtiliyor. Yukarıdaki şemadan  yola çıkacak olursak, 18mm GR-80 veya 16mm GR-100 zincir tercih edilmelidir.

Related posts

Leave a Comment